fbpx

Euro U21 – ghidul complet al fazelor finale !

euro-u21

Cea mai atipica forma de organizare a turneelor finale din istorie se reia astăzi 31 mai, cu fazele superioare ale Campionatului European U21. După ce faza grupelor s-a desfășurat în perioda 21-31 martie, sferturile de finala, semifinalele si finala se vor desfășura în perioada 31 martie – 6 iunie.

Programul meciurilor

Sferturi de finală 

TVR2-Luni-31.05.-19:00: Spania 2(1)-(1)1 Croația
TVR1-Luni-31.05.-19:00: Olanda 2-1 Franța
TVR1-Luni-31.05.-22:00: Portugalia 5(3)-(3)3 Italia
TVR2-Luni-31.05.-22:00: Danemarca 2(1)-(1)3 Germania

Semifinale

TVR1-Joi-03.06.-22:00: Olanda 1-2 Germania
TVR1-Joi-03.06.-19:00: Spania 0-1 Portugalia

Finala

TVR1-Duminică-06.06.-22:00: Germania 1-0 Portugalia (49′ Nmecha)

Prezentarea loturilor

Spania

Portari: Álvaro Fernández (Huesca), Josep Martínez (Leipzig), Iñaki Peña (Barcelona)
Fundași: Marc Cucurella (Getafe), Óscar Gil (Espanyol), Alejandro Francés (Zaragoza), Adriá Pedrosa (Espanyol), Juan Miranda (Real Betis, on loan from Barcelona), Jorge Cuenca (Almería, on loan from Villarreal), Hugo Guillamón (Valencia), Óscar Mingueza (Barcelona)
Mijlocași: Brahim Díaz (AC Milan), Bryan Gil (Eibar), Oihen Sancet (Athletic), Martín Zubimendi (Real Sociedad), Antonio Blanco (Real Madrid), Gonzalo Villar (Roma), Fran Beltrán (Celta), Manu García (Sporting).
Atacanți: Javier Puado (Espanyol), Yeremi Pino (Villarreal), Fernando Niño (Villarreal), Abel Ruiz (Braga).
Jucători la care s-a renunțat după faza grupelor: Álex Domínguez (GK), Pipa (DF), Ricard Puig (MF), Ander Barrenetxea (MF), Álex Pozo (MF), Jon Moncayola (MF), Dani Gómez (FW).
Noi convocați: Iñaki Peña (GK), Óscar Gil (DF), Alejandro Francés (DF), Oihen Sancet (MF), Antonio Blanco (MF), Bryan Gil (FW), Fernando Niño (FW).

Croația

Portari: Adrian Šemper (Chievo), Ivan Nevistić (Rijeka), Ivor Pandur (Hellas Verona)
Fundași: Domagoj Bradarić (LOSC Lille), Marin Šverko (Saarbrücken), Boško Šutalo (Atalanta), David Čolina (Hajduk Split), Martin Erlić (Spezia), Joško Gvardiol (Dinamo Zagreb), Mario Vušković (Hajduk Split), Krešimir Krizmanić (Gorica)
Mijlocași: Hrvoje Babec (Gorica), Nikola Moro (Dinamo Moskva), Lovro Majer (Dinamo Zagreb), Kristijan Bistrović (Kasımpaşa), Neven Djurasek (Varaždin), Bartol Franjić (Dinamo Zagreb)
Atacanți: Sandro Kulenović (Rijeka), Luka Ivanušec (Dinamo Zagreb), Petar Musa (Union Berlin), Dario Špikić (Gorica), Stipe Biuk (Hajduk Split), Matej Vuk (Istra 1961)
Jucători la care s-a renunțat după faza grupelor: Dominik Kotarski (GK), Darko Nejašmić (MF), Mihael Žaper (MF), Marko Divković (FW), Dario Vizinger (FW)
Noi convocați: Ivor Pandur (GK), Boško Šutalo (DF), Joško Gvardiol (DF), Neven Djurasek (MF), Stipe Biuk (FW)

Olanda

Portari: Justin Bijlow (Feyenoord), Maarten Paes (Utrecht), Kjell Scherpen (Ajax)
Fundași: Mitchel Bakker (Paris Saint-Germain), Sven Botman (LOSC Lille), Danilho Doekhi (Vitesse), Mats Knoester (Heracles), Tyrell Malacia (Feyenoord), Devyne Rensch (Ajax), Perr Schuurs (Ajax), Jordan Teze (PSV Eindhoven)
Mijlocași: Javairô Dilrosun (Hertha Berlin), Jurgen Ekkelenkamp (Ajax), Ferdi Kadioglu (Fenerbahçe), Abdou Harroui (Sparta Rotterdam), Azor Matusiwa (Groningen), Dani de Wit (AZ Alkmaar)
Atacanți: Myron Boadu (AZ Alkmaar), Brian Brobbey (Ajax), Calvin Stengs (AZ Alkmaar), Justin Kluivert (Leipzig), Kaj Sierhuis (Reims)
Jucători la care s-a renunțat după faza grupelor: Deyovaisio Zeefuik (DF), Lutsharel Geertruida (DF), Teun Koopmeiners (MF), Ludovit Reis (MF), Noa Lang (FW), Cody Gakpo (FW)
Noi convocați: Devyne Rensch (DF), Mats Knoester (DF), Azor Matusiwa (MF), Kaj Sierhuis (FW), Calvin Stengs (FW)

Franța

Portari: Étienne Green (Saint-Étienne), Illan Meslier (Leeds United), Dimitry Bertaud (Montpellier)
Fundași: Colin Dagba (Paris Saint-Germain), Benoît Badiashile (Monaco), Ibrahima Konaté (Leipzig), Axel Disasi (Monaco), Faitout Maouassa (Rennes), Nicolas Cozza (Montpellier), Pierre Kalulu (AC Milan), Dayot Upamecano (Leipzig)
Mijlocași: Houssem Aouar (Lyon), Maxence Caqueret (Lyon), Aurelien Tchouameni (Monaco), Romain Faivre (Brest), Youssouf Fofana (Monaco), Boubakary Soumaré (LOSC Lille), Eduardo Camavinga (Rennes), Jonathan Ikoné (LOSC Lille)
Atacanți: Moussa Diaby (Leverkusen), Odsonne Édouard (Celtic), Amine Gouiri (Nice), Arnaud Kalimuendo-Muinga (Lens)
Jucători la care s-a renunțat după faza grupelor: Alban Lafont (GK), Jules Koundé (DF), Wesley Fofana (DF), Adrien Truffert (DF), Matteo Guendouzi (MF), Armand Lauriente (MF), Alexis Claude Maurice (MF), Boubacar Kamara (MF), Randal Kolo Muani (FW)
Noi convocați: Étienne Green (GK), Dayot Upamecano (DF), Axel Disasi (DF), Nicolas Cozza (DF), Houssem Aouar (MF), Maxence Caqueret (MF), Youssouf Fofana (MF), Moussa Diaby (FW), Arnaud Kalimuendo (FW)

Portugalia

Portari: Diogo Costa (Porto), João Virgínia (Everton), Luís Maximiano (Sporting CP)
Fundași: Diogo Leite (Porto), Diogo Queirós (Famalicão), Diogo Dalot (AC Milan, on loan from Manchester United), Pedro Pereira (Crotone, on loan from Benfica), Abdu Conté (Moreirense), Tiago Djaló (LOSC Lille), Tomás Tavares (Farense)
Mijlocași: Daniel Bragança (Sporting CP), Fábio Vieira (Porto), Filipe Soares (Moreirense), Florentino Luís (Monaco, on loan from Benfica), Gedson Fernandes (Galatasaray, on loan from Benfica), Romário Baró (Porto), Vítinha (Wolves, on loan from Porto), Gonçalo Ramos (Benfica)
Atacanți: Dany Mota (Monza), Francisco Conceição (Porto), Jota (Real Valladolid, on loan from Benfica), Rafael Leão (AC Milan), Tiago Tomás (Sporting CP)
Jucători la care s-a renunțat după faza grupelor: Thierry Correia (DF), Pedro Gonçalves (MF), Trincão (FW), João Mário (FW)
Noi convocați: Abdu Conté (DF), Romário Baró (MF), Jota (FW), Rafael Leão (FW)

Italia

Portari: Marco Carnesecchi (Cremonese), Michele Cerofolini (Reggiana), Alessandro Plizzari (Reggina)
Fundași: Raoul Bellanova (Pescara), Pietro Beruatto (Vicenza), Enrico Del Prato (Reggina), Matteo Lovato (Verona), Lorenzo Pirola (Monza), Luca Ranieri (Spal), Marco Sala (Spal), Alessandro Vogliacco (Pordenone), Gabriele Zappa (Cagliari)
Mijlocași: Davide Frattesi (Monza), Giulio Maggiore (Spezia), Youssef Maleh (Venezia, on loan from Fiorentina), Tommaso Pobega (Spezia), Samuele Ricci (Empoli), Nicolò Rovella (Genoa)
Atacanți: Patrick Cutrone (Valencia, on loan from Wolves), Andrea Pinamonti (Inter), Giacomo Raspadori (Sassuolo), Gianluca Scamacca (Genoa), Riccardo Sottil (Cagliari)
Jucători la care s-a renunțat după faza grupelor: Gianluca Frabotta (DF), Matteo Gabbia (DF), Riccardo Marchizza (DF), Sandro Tonali (MF), Lorenzo Colombo (FW)
Noi convocați: Pietro Beruatto (DF), Alessandro Vogliacco (DF), Youssef Maleh (MF), Samuele Ricci (MF), Riccardo Sottil (FW)

Danemarca

Portari: Oliver Christensen (Odense), Mads Hermansen (Brøndby), Peter Vindahl Jensen (Nordsjælland)
Fundași: Frederik Alves Ibsen (West Ham), Simon Graves Jensen (Randers), Mads Roerslev Rasmussen (Brentford), Andreas Poulsen (Austria Wien), Rasmus Carstensen (Silkeborg), Sebastian Hausner (AGF Århus), Victor Kristiansen (Copenhagen), Victor Nelsson (Copenhagen)
Mijlocași: Gustav Isaksen (Midtjylland), Jacob Bruun Larsen (Anderlecht), Jesper Lindstrøm (Brøndby), Magnus Kofod Andersen (Nordsjælland), Morten Hjulmand (Lecce), Nikolas Nartey (Sandhausen), Anders Dreyer (Midtjylland)
Atacanți: Mohamed Daramy (Copenhagen), Nikolai Baden Frederiksen (Tirol, on loan from Juventus), Nikolai Laursen (Emmen), Wahid Faghir (Vejle), Carl Holse Justesen (Rosenborg)
Jucători la care s-a renunțat după faza grupelor: Mads Bech Sørensen (DF), Victor Jensen (MF)
Noi convocați: Simon Graves Jensen (DF), Victor Kristiansen (DF)

Germania

Portari: Markus Schubert (Eintracht Frankfurt, on loan from Schalke), Finn Dahmen (Mainz), Lennart Grill (Leverkusen)
Fundași: Josha Vagnoman (Hamburg), Nico Schlotterbeck (Union Berlin), Amos Pieper (Arminia Bielefeld), Paul Jaeckel (Greuther Fürth), Ismail Jakobs (Köln), Lars Lukas Mai (Darmstadt, on loan from Bayern München)
Mijlocași: Ridle Baku (Wolfsburg), David Raum (Greuther Fürth), Niklas Dorsch (Gent), Arne Maier (Arminia Bielefeld, on loan from Hertha Berlin), Salih Özcan (Köln), Anton Stach (Greuther Fürth), Vitaly Janelt (Brentford), Mateo Klimowicz (Stuttgart)
Atacanți: Jonathan Burkardt (Mainz), Lukas Nmecha (Anderlecht, on loan from Manchester City), Mergim Berisha (Salzburg), Shinta Appelcamp (Fortuna Düsseldorf), Florian Wirtz (Leverkusen), Karim Adeyami (Salzburg)
Jucători la care s-a renunțat după faza grupelor: Stephan Ambrosius (DF), Malick Thiaw (DF), Maxim Leitsch (DF), Florian Krüger (FW), Youssoufa Moukoko (FW), Janni Sera (FW)
Noi convocați: Paul Jaeckel (DF), Lars Lukas Mai (DF), Florian Wirtz (FW), Janni Sera (FW), Karim Adeyami (FW), Shinta Appelkamp (FW)